ho, ho, ho! #1 – prezent dla mola książkowego

Książka to taki prezent, który w moim przypadku jest zawsze trafiony. Nie mogę przekonać się do e-booków. Lubię trzymać papierowy tom w rękach i obserwować jak ilość kartek po jego lewej stronie rośnie z każdą godziną lektury. O tym, że nasz mózg, tak jak mięśnie, potrzebuje gimnastyki, nie muszę pewnie nikogo przekonywać. Czytanie stymuluje umysł, uspokaja, poprawia sen, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo i ćwiczy pamięć. Co więcej, rozwija myślenie analityczne, opóźnia demencję i spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer. Dlatego w naszej dzisiejszej prezentowej kompilacji zaproponuję wam kilka księgarnianych pozycji.

Nie tylko Poirot

Kryminał to jeden z moich ulubionych gatunków. Książkowa rozrywka w czystej postaci: prosta i wciągająca. Te najlepsze fundują mi niestety obniżoną wydajność następnego dnia w pracy. Jednym z największych kryminalnych bestsellerów tego roku jest „Najmroczniejszy sekret”.

Najnowszy thriller psychologiczny zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgar Award oraz Macavity Award for Best Mystery Novel 2015. Opowieść o narcystycznym zaburzeniu osobowości luźno oparta na pewnej prawdziwej historii… Sean hucznie obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później, po nagłej śmierci Seana, na pogrzebie spotykają się Mila, córka z pierwszego małżeństwa, i Ruby, nastoletnia siostra bliźniaczka zaginionej przed laty Coco. Gdy docierają do domu, gdzie ich ojciec mieszkał ze swoją czwartą żoną, orientują się, że wszyscy obecni byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu.  Jakie tajemnice kryją się za zamkniętymi drzwiami domu Jacksonów?

Kto, gdzie i kiedy?

Biografie to kolejny gatunek, po który sięgam najczęściej. Fundują całą gamę emocji – od całkowitego uwielbienia, przez sceptycyzm, aż po nienawiść. Łatwiej zrozumieć drugiego człowieka w kontekście jego prawdziwej historii. Jedną z moich ulubionych biografii jest „Maria Curie” napisana przez jej córkę Eve. To dzięki niej odkryłam przyjemność czytania życiorysów i stałam się absolutną fanką tej skromnej i niesamowitej kobiety. Wspomniana przeze mnie biografia ma już ładnych parę lat i szczerze zachęcam do jej lektury, jednak w dzisiejszej kompilacji mam dla was coś nowszego „Frida Kahlo prywatnie”.

Jak żyła Frida Kahlo? Czym się otaczała? Jakie miejsca kochała? Które najbardziej ją inspirowały? Czym był dla niej Niebieski dom? Frida Kahlo prywatnie opowiada o tym, jak kultura meksykańska, tamtejsze zwyczaje i krajobrazy wpływały na życie i twórczość tej niezwykłej malarki. Autorka analizuje obrazy, zdjęcia archiwalne, fotografie rodzinne, przedmioty, które Frida zbierała, ukochane miejsca. To opowieść o kobiecie niezależnej, artystce, która wyprzedzała swój czas i rozsławiła sztukę meksykańską.

Labirynt Zafón’a

Na nową powieść autora światowego bestsellera „Cień wiatru”, wyczekiwało już od dawna ponad 35 milionów fanów: „Labirynt duchów”.

Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia, mroczne dni reżimu generała Franco. Alicja Gris jest piękną, inteligentną i pozbawioną skrupułów agentką. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie z najwyższych sfer władzy. Sprawa jest ściśle tajna i dotyczy tajemniczego zniknięcia ministra kultury Mauricia Vallsa. Wydaje się, że może mieć to związek z przeszłością, kiedy Valls był dyrektorem budzącego grozę więzienia Montjuic. Alicja, wraz z przydzielonym do tego dochodzenia, kapitanem policji ma kilka dni na odnalezienie ministra. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia należący do Vallsa siódmy tom serii „Labirynt duchów”. Książka ta doprowadzi Alicję do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Czar tego miejsca sprawia, że jak przez mgłę powracają do niej obrazy z dzieciństwa. To, co odkryje, będzie śmiertelnym zagrożeniem dla niej i dla wszystkich, których kocha. Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału. „Labirynt duchów” to jednocześnie hołd dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem.

Nowa odsona wegańskiego bestsellera

Gotowanie nie jest moją mocną stroną, choć chyba znacznie bardziej nie lubię tego, co następuje tuż po nim: zmywania i sprzątania. Jako wegetarianka, która próbuje przejść na całkowicie zieloną stronę weganizmu, zmuszona jestem jednak pichcić sporo sama. Nie mam wielkiej kuchennej fantazji i nie łączę smaków tak zwinnie jak Magda „Bessos” Gessler, dlatego bardzo chętnie sięgam po gotowe przepisy. A jak przepisy, to książki kucharskie. Te, które pojawiają się dzisiaj w księgarniach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Fotografie proponowanych dań, przekąsek i deserów powodują natychmiastowy wyrzut insuliny.  Hasztag foodporn: „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”.

Marta Dymek, autorka najgłośniejszej polskiej książki o kuchni roślinnej, powraca z długo wyczekiwaną nową książką. Tym razem w roli głównej wystąpią polskie, sezonowe warzywa w zupełnie nowej odsłonie – w przepisach z kuchni całego świata. Bulwa selera po chińsku? Węgierski gulasz z papryk i boczniaków? Turecka zupa soczewicowa? Mizeria po koreańsku? To tylko kilka dań na zebranie sił przed wielką, roślinną podróżą! Aby kulinarnie podróżować, nie trzeba kupować egzotycznych produktów. Niepotrzebne są też wymyślne sprzęty ani rekwizyty. Wystarczy udać się na najbliższy bazar lub do warzywniaka i kupić polskie warzywa, a następnie skorzystać z niepospolitych przypraw oraz podpatrzonych w innych kuchniach technik. Nagle okaże się, że warzywa znane od dzieciństwa mogą codziennie pysznie zaskakiwać.

Kaganek oświaty

Na koniec książka edukacyjna. Nie jest to żadna super-nowość, jednak wciąż cieszy się dużą popularnością wielbicieli szeroko pojętej przyrody i informacji podanych w niebanalny sposób „Pod ziemią, pod wodą”.

Dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów. „Pod ziemią, pod wodą” to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów. Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata. Części „Pod ziemią” i „Pod wodą” zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

read it, girls!